ABM Agencja Badań Medycznych konkurs

Otwarty konkurs na rozwój projektów badawczo-rozwojowych z obszaru medycyny translacyjnej – TRANSMED I.

Otwarty konkurs na rozwój projektów badawczo-rozwojowych z obszaru medycyny translacyjnej – TRANSMED I.

W związku z warunkami Konkursu TRANSMED I (Regulamin):

Jeden podmiot (niezależnie od roli jaką pełni w danym Wniosku tj.: Wnioskodawca jednopodmiotowy lub Lider Konsorcjum lub Konsorcjant) może aplikować w Konkursie w ramach maksymalnie pięciu Wniosków, przy czym każdy z tych Wniosków musi dotyczyć innego przedmiotu Projektu. (Regulamin Konkursu – pkt 4 „Podmioty uprawnione do składania Wniosków) została wprowadzona procedura wewnętrznego naboru wniosków, które zostaną złożone przez  Uniwersytet Warszawski do ABM.

Prosimy o wypełnienie formularza wewnętrznego i przesłanie go w formie PDF (z podpisami przyszłego Kierownika Projektu, Dziekana i Pełnomocnika Kwestora) oraz XLS drogą mailową w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30.03.2025  roku do Biura Obsługi Badań, na wskazany adres:  BOB@adm.uw.edu.pl

O wynikach naboru wewnętrznego wnioskodawcy zostaną powiadomieni 16 kwietnia 2025 roku drogą mailową.

Harmonogram naboru wewnętrznego do konkursu TRANSMED I :

  • 12.03.2025 r. – opublikowanie informacji o Naborze wewnętrznym.
  • 30.03.2025 r. – termin przesyłania wypełnionych Formularzy do BOB (z podpisem Dziekana, Pełnomocnika Kwestora i potencjalnego kierownika projektu).
  • 16.04.2025 r. – ogłoszenie wyników naboru wewnętrznego poprzez informację zwrotna do wnioskodawców.
  • 29.05.2025 r. – termin przesłania do BOB kompletnych przygotowanych wniosków o dofinansowanie.
  • 12.06.2025 r. do godziny 12:00  – termin złożenia wniosków w systemie aplikacyjnym ABM.

Przy aplikacji kompletnych wniosków prosimy również o dołączenie :

  1. Komunikatu Kwestora nr 5/2013
  2. Wymagane oświadczenia/załączniki do podpisu Rektora UW
  3. PDF składanego wniosku oraz pozostałe załączniki zgodnie z Regulaminem ABM.

Powyższe dokumenty powinny zostać podpisane przez Kierownika Projektu z UW, Dziekan/Kierownika Jednostki i Pełnomocnika Kwestora.

W przypadku wniosku składanego w ramach konsorcjum, należy przesłać do Biura Prawnego UW umowę konsorcjum oraz  „Wzór Umowy o finansowanie Zespołu Badawczego.

W przypadku pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji pod nr telefonu:

Osoby do kontaktu w Biurze Obsługi Badań:

NABÓR WEWNĘTRZNY DO KONKURSU ABM – FORMULARZ (xlsx)

Konkurs ma na celu wspierać kluczowe domeny rozwoju w sektorze biomedycznym wskazane w Rządowym planie rozwoju sektora biomedycznego, obejmujące obszar: medycyna translacyjna, badania kliniczne i rozwiązania wspierające efektywność leczenia

Cel ten zostanie zrealizowany przez możliwość realizacji projektów badawczo-rozwojowych, który obejmie finansowanie Badań podstawowych, Badań przemysłowych (aplikacyjnych), Badań przedklinicznych wraz z przygotowaniem do badań klinicznych (poziom gotowości technologicznej powinien obejmować od TRL 2 do TRL 5).

Nabór adresowany jest do podmiotów takich jak: uczelnie wyższe; federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki; PAN; instytuty naukowe PAN;  instytuty badawcze; międzynarodowe instytuty naukowe; Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; podmioty lecznicze dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych albo Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego; przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego; podmioty prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe, z zastrzeżeniem warunków, które szczegółowo określone zostały w Regulaminie Konkursu.

W związku z obowiązującym limitem złożenia maksymalnie 5 wniosków przez jeden podmiot (niezależnie od roli jaką pełni w danym Wniosku tj.: Wnioskodawca jednopodmiotowy, Lider Konsorcjum lub Konsorcjant) termin wewnętrznej preselekcji wniosków zostanie podany wkrótce .

Termin złożenia wniosku w ABM: do 12 czerwca 2025 r. do godz. 12:00.

Osoby do kontaktu w Biurze Obsługi Badań:

 


Webinarium  dot. zasad ubiegania się o dofinansowania

Webinarium online dla potencjalnych Wnioskodawców planowane jest na 03.2025 r. Szczegółowe informacje zostaną wkrótce przekazane na stronie internetowej Agencji. Zapraszamy do śledzenia informacji oraz do zapoznania się dokumentacją konkursową – https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/2947,Agencja-Badan-Medycznych-oglasza-Konkurs-na-rozwoj-projektow-badawczo-rozwojowyc.html

 

Repozytorium_danych_UW

Zdalne warsztaty z zakresu obsługi instytucjonalnego repozytorium danych badawczych Uniwersytetu Warszawskiego – Dane Badawcze UW

Zapraszamy na zdalne warsztaty z zakresu obsługi instytucjonalnego repozytorium danych badawczych Uniwersytetu Warszawskiego – Dane Badawcze UW (https://danebadawcze.uw.edu.pl/).

Warsztaty będą podzielone na dwie części: omówienie procesu deponowania oraz ćwiczenia z deponowania danych badawczych. Materiały do ćwiczeń będą zapewnione przez organizatorów. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji:
acybulska@uw.edu.pl, tel. 22 874 94 59
https://pon.edu.pl/index.php?Itemid=103

Szkolenia organizowane są przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Szkolenia realizowane są w ramach działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa” programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Zespół Platformy Otwartej Nauki ICM UW

Ważna informacja

Zalecenia NCN dotyczące upowszechnienia wyników badań

Informujemy, że Rada Narodowego Centrum Nauki uchwałą nr 121/2024 wyraziła opinię na temat upowszechniania wyników badań finansowanych przez NCN.

Gremium sformułowało swoje zalecenia ze względu na dynamiczny przyrost liczby wydawnictw i konferencji oferujących odpłatne publikowanie i prezentowanie wyników naukowych. Rada zaleca „upowszechnianie wyników projektu w czasopismach, w których publikują światowi liderzy danej specjalności naukowej. Należy równocześnie unikać tzw. „drapieżnych czasopism”, które z reguły oferują szybkie publikowanie kosztem rzetelności procesu recenzowania. Podobnie, należy uczestniczyć w konferencjach i warsztatach, w których wykładowcami są uznane autorytety, i które z reguły organizowane są przez uczelnie badawcze, towarzystwa naukowe lub odbywają się pod auspicjami unii dziedzinowych. Sposób upowszechnienia uzyskanych w ramach realizacji projektów badawczych wyników badań zgodnie z regulacjami obowiązującymi w Narodowym Centrum Nauki podlega merytorycznej ocenie eksperckiej. W związku z powyższym, publikowanie w „czasopismach drapieżnych” oraz udział w konferencjach o podobnym charakterze mogą być nieuwzględnione przy ocenie osiągnięć kierownika projektu, a koszty z tym związane mogą zostać uznane za niekwalifikowane w przypadku uznania przez Zespół Ekspertów, że wyniki te nie zostały poddane rzetelnej ewaluacji w wydawnictwie o zasięgu międzynarodowym.”

Program Wsparcie Działalności Publikacyjnej Pracowników Uczelni

Program Wsparcie Działalności Publikacyjnej Pracowników Uczelni

Informacje ogólne

  1. Beneficjentami programu mogą być pracownicy zatrudnieni na wydziałach lub w innych jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego zaliczani do liczby N.
  2. Warunkiem koniecznym otrzymania  dofinansowania  jest złożenie  informacji od wydawcy o możliwości wydania publikacji do końca 2025 roku.
  3. W celu otrzymania wsparcia należy złożyć wypełniony formularz  wniosku dostępny na stronie:  http://bob.uw.edu.pl/aktualny-programwsparciadzialalnoscipublikacyjnej-formularz/
  4. Wnioski można składać w trybie ciągłym.
  5. Rozpatrywanie wniosku: maks. 14 dni od złożenia wniosku spełniającego wymogi formalne.
  6. W przypadku nieuzupełnienia braków formalnych w ciągu 30 dni wniosek uznaje się za anulowany.
  7. Warunek realizacji: uzyskanie zgody dziekana lub kierownika jednostki organizacyjnej UW.
  8. Rozliczenie: Przyznane środki finansowe podlegają rozliczeniu w Biurze Obsługi Badań. Do rozliczenia merytorycznego (krótki opis zrealizowanego zadania) należy dołączyć zestawienie poniesionych kosztów (wydruk z SAP) podpisane przez Pełnomocnika Kwestora i Dziekana/Dyrektora na Wydziale/Jednostce w terminie 30 dni od zakończenia zadania.
  9. Okres realizacji maksymalnie do 31 grudnia 2025 r.
  10. Rekomendujemy przesyłanie wniosków w formie elektronicznej.

Obieg dokumentów

  1. Wypełniony i podpisany przez wnioskodawcę i kierownika jednostki wniosek należy wysłać na adres: Ewa.Luczynska@adm.uw.edu.pl.
  2. Decyzję o przyznaniu dofinansowania/odmowie przyznania dofinansowania/ konieczności uzupełnienia wniosku podejmuje Prorektor ds. badań.
  3. Biuro Obsługi Badań przygotowuje pismo informujące wnioskodawcę, kierownika jednostki i kwesturę o decyzji Prorektora ds. badań wraz z kwotą przyznanego dofinansowania.

Środki przyznane w ramach Programu Wsparcie Działalności Publikacyjnej Pracowników Uczelni będą rozliczane w jednostkach organizacyjnych.


Dofinansowanie wydawania publikacji  

Monografie i rozdziały

  • Dofinansowywane będą koszty publikacji monografii,  rozdziałów w monografiach, w Wydawnictwach punktowanych z  Poziomu I listy Ministerstwa (80 pkt) – Wykaz wydawnictw
    W przypadku monografii finansowana jest różnica w kosztach wydania publikacji oraz planowanego zwrotu ze sprzedaży.
  • Kwota dofinansowania jest przyznawana na podstawie zweryfikowanego kosztorysu. Do wniosku należy dołączyć kosztorys zweryfikowany przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego (informacja Wydawnictw UW dot. sporządzenia kosztorysu).
  • Warunkiem uzyskania dofinansowania jest dołączenie informacji z wydawnictwa potwierdzającego opublikowanie monografii do końca 2025 r.
  • W opisie wniosku należy podać tytuł monografii/rozdziału, nazwę wydawnictwa, autorów wraz z afiliacjami oraz krótki opis publikacji.
  • Preferowane będzie wydawanie monografii w Wydawnictwach UW.

Artykuły

  • Dofinansowywane będą artykuły złożone do czasopism  mających  minimum  70 punktów według aktualnego wykazu czasopism naukowych Ministra Nauki – wykaz czasopism i materiałów konferencyjnych
  • Dofinansowaniu w wysokości do 8 000,00 zł  podlegać będą artykuły złożone do punktowanych czasopism uniwersyteckich.
  • Warunkiem uzyskania dofinansowania jest dołączenie informacji z czasopisma potwierdzającego opublikowanie artykułu do końca 2025 r.
  • W opisie wniosku należy wskazać: tytuł czasopisma, numer ISSN czasopisma, wydawcę, tytuł artykułu, autorów wraz z afiliacjami, krótki opis zadania.

Wykup opcji open access dla artykułów oraz monografii

  • Dofinansowywany będzie wykup opcji open access w przypadku artykułów składanych do czasopism mających co najmniej 70 punktów  według  aktualnego wykazu Ministra Nauki oraz do punktowanych czasopism uniwersyteckich.
  • Warunkiem uzyskania promesy na dofinansowanie jest dołączenie informacji z czasopisma  potwierdzającej  przyjęcie i opublikowanie artykułu do końca 2025 r.
  • We wniosku należy wskazać: tytuł czasopisma, numer ISSN czasopisma, numer DOI artykułu, wydawcę, tytuł artykułu, autorów wraz z afiliacjami, krótki opis zadania.
  • Udzielana może być też promesa na wykup opcji open access w przypadku monografii przyjętych do druku w wydawnictwie z Poziomu I listy Ministerstwa.
  • We wniosku należy wskazać wydawcę, tytuł, autorów wraz z afiliacjami, krótki opis zadania.
  • Warunkiem otrzymania promesy jest dołączenie informacji z wydawnictwa potwierdzającego publikację monografii do końca 2025 r.
  • Dofinansowanie wykupu opcji open access będzie przyznawane tylko artykułom i monografiom, które do ogłoszenia Programu Wsparcia nie były opublikowane.
  • Środki na wykup opcji open access będą przekazywane jednostce po przesłaniu skanu faktury/noty  do Biura Obsługi Badań.

⇒ Formularz do pobrania (docx)

Informacji udziela:

WIB - Wirtualny Instytut Badawczy

Otwarty konkurs na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w formie Wirtualnego Instytutu Badawczego

Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jako Podmiot Zarządzający dla programu Wirtualny Instytut Badawczy informuje o ogłoszeniu otwartego konkursu ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w formie programu Wirtualny Instytut Badawczy w dziedzinie biotechnologia medyczna.

Wnioski o finansowanie można składać od 31 marca do 11 kwietnia 2025 r. do godz. 16:00.

Termin wewnętrzny złożenia wniosków do BOB – do 3 kwietnia 2025 r.

Do BOB należy przesłać:

  1. Wypełnioną kartę informacyjną znajdującą się na stronie http://bob.uw.edu.pl/krajowe-projekty-badawcze/tryb-obiegu-dokumentow-obowiazujacym-podczas-skladania-wnioskow-do-ncbr-amb-oraz-wib/
  2. Komunikatu Kwestora nr 5/2013
  3. Wymagane oświadczenia/załączniki do podpisu Rektora UW
  4. PDF składanego wniosku wraz z załącznikami

Powyższe dokumenty powinny zostać podpisane przez Kierownika Projektu z UW, Dziekan/Kierownika Jednostki i Pełnomocnika Kwestora.

W przypadku wniosku składanego w ramach konsorcjum, należy przesłać do Biura Prawnego UW umowę konsorcjum oraz „Zakres przedmiotowy Umowy Konsorcjum” i „Wzór Umowy o finansowanie Zespołu Badawczego ze środków Funduszu Polskiej Nauki”.

Więcej informacji: https://wib.port.org.pl/konkursy/ogloszenia-o-konkursach/

 

Osoby do kontaktu w Biurze Obsługi Badań: