BUW - informacja

Aktualne informacje dotyczące programów publikowania otwartego (Open Access) w ramach krajowych umów licencyjnych

Szanowni Państwo,

poniżej udostępniamy aktualne informacje BUW dotyczące programów publikowania otwartego (Open Access) w ramach krajowych umów licencyjnych, z których mogą korzystać autorzy afiliowani na Uniwersytecie Warszawskim:

  • Springer – program został uruchomiony 28 kwietnia 2025 r. z pulą 1378 artykułów na rok. Z programu mogą skorzystać artykuły przyjęte do publikacji po tej dacie. Wydawca nie przewiduje możliwości objęcia programem artykułów przyjętych wcześniej.

  • Elsevier – planowane uruchomienie programu nastąpi 6 maja 2025 r. Do programu będą kwalifikowane artykuły przyjęte do publikacji po podpisaniu nowej umowy, niezależnie od daty ich wysłania do czasopisma. Retroaktywacja nie będzie możliwa.

  • Taylor & Francis – program ma zostać wznowiony około 30 kwietnia 2025 r. z pulą 137 artykułów na cały rok. Oczekiwane jest szybkie wyczerpanie dostępnej puli. Program nie obejmuje artykułów przyjętych przed jego uruchomieniem.

  • Oxford University Press – wznowienie programu spodziewane jest w dniu 10 maja 2025 r.

  • Cambridge University Press – aktualnie trwa procedura przetargowa związana z nowym zamówieniem na dostęp do czasopism i publikowanie otwarte.

Prosimy o przekazywanie powyższych informacji autorom zainteresowanym publikowaniem w modelu Open Access. W razie potrzeby dodatkowych szczegółów zachęcamy do kontaktu z  administratorką kont publikacyjnych na UW – Karoliną Minch (email: oa.buw@uw.edu.pl) lub korzystania z serwisu Wirtualnej Biblioteki Nauki: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/, gdzie znajdą Państwo aktualne informacje.

Od 1 maja 2025 Uniwersytet Warszawski zapewni swoim pracownikom i doktorantom dostęp do Scopus AI.

Narzędzie wspomaga proces badań naukowych w oparciu dane z bazy Scopus (Elsevier). Wykorzystuje duży model językowy (LLM) do generowania odpowiedzi na pytania badawcze na podstawie publikacji naukowych znajdujących się w Scopus. Odpowiedzi zawierają linki do źródeł, cytowania i streszczenia tematu. Scopus AI może przygotować przegląd literatury na dany temat, wskaże wiodących autorów, kluczowe publikacje i zidentyfikuje aktualne trendy w badaniach.
Scopus AI będzie dostępne do 31 grudnia 2025

ABM Agencja Badań Medycznych konkurs

Otwarty konkurs na niekomercyjne badania kliniczne (ABM/2025/1)

W związku z warunkami Konkursu NBK (Regulamin):

Wnioskodawca, rozumiany jako Wnioskodawca jednopodmiotowy lub Lider Konsorcjum, może aplikować w Konkursie w ramach maksymalnie trzech Wniosków i jednocześnie aplikować w roli Konsorcjanta w nie więcej niż trzech Wnioskach, przy czym każdy z tych Wniosków musi dotyczyć innego Produktu leczniczego. Jeden podmiot może aplikować maksymalnie w sześciu Wnioskach z zachowaniem reguł wskazanych powyżej.  (Regulamin Konkursu – pkt. 2.5)

W związku z powyższym została wprowadzona procedura wewnętrznego naboru wniosków, które zostaną złożone przez  Uniwersytet Warszawski do ABM.

Prosimy o wypełnienie formularza wewnętrznego [xlsx] i przesłanie go w formie PDF (z podpisami przyszłego Kierownika Projektu, Dziekana i Pełnomocnika Kwestora) oraz XLS drogą mailową w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7.05.2025  roku do Biura Obsługi Badań, na wskazany adres:  BOB@adm.uw.edu.pl

Uwaga! w przypadku, kiedy opisy w formularzu są obszerne można dołączyć dodatkowy załącznik (Prosimy wtedy o opisanie załącznika w formularzu).

O wynikach naboru wewnętrznego wnioskodawcy zostaną powiadomieni
22.05.2025 roku
drogą mailową.

Więcej informacji o konkursie https://abm.gov.pl/pl/konkursy/aktualne-nabory-1/3013,Otwarty-konkurs-na-niekomercyjne-badania-kliniczne-ABM20251.html

Harmonogram naboru wewnętrznego do konkursu NBK :

  • 17.04.2025 r. – opublikowanie informacji o Naborze wewnętrznym.
  • 5.05.2025 r. – termin przesyłania wypełnionych Formularzy do BOB (z podpisem Dziekana, Pełnomocnika Kwestora i potencjalnego kierownika projektu).
  • 22.05.2025 r. – ogłoszenie wyników naboru wewnętrznego poprzez informację zwrotna do wnioskodawców.
  • 16.06.2025 r. – termin przesłania do BOB kompletnych przygotowanych wniosków dofinansowanie.
  • 31.07.2025 r. do godziny 12:00  – termin złożenia wniosków w systemie aplikacyjnym ABM.

 Przy aplikacji kompletnych wniosków prosimy również o dołączenie :

  1. Komunikatu Kwestora nr 5/2013
  2. Wymagane oświadczenia/załączniki do podpisu Rektora UW
  3. PDF składanego wniosku oraz pozostałe załączniki zgodnie z Regulaminem ABM.

Powyższe dokumenty powinny zostać podpisane przez Kierownika Projektu z UW, Dziekan/Kierownika Jednostki i Pełnomocnika Kwestora.

W przypadku wniosku składanego w ramach konsorcjum, należy przesłać do Biura Prawnego UW umowę konsorcjum oraz  „Wzór Umowy o finansowanie Zespołu Badawczego.


WAŻNE INFORMACJE

  • W konkursie mogą brać udział podmioty realizujące projekty samodzielnie lub w konsorcjum.
  • Wartość dofinansowania: od 5 mln do 30 mln zł.
  • Minimalny czas trwania projektu: 36 miesięcy (3 lata), maksymalnie 73 miesiące (6 lat).
  • Koszty pośrednie stanowią 15% sumy kwalifikowalnych wydatków bezpośrednich, z wyłączeniem podwykonawstwa.
  • Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w języku polskim lub angielskim, wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie Agencji www.abm.gov.pl.
  • Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów  wyłonionych  w  ramach  konkursu  wynosi  200 000 000,00 zł (słownie: dwieście milionów złotych). Maksymalny, dopuszczalny poziom dofinansowania projektu: 100% kosztów projektu.  Brak górnego limitu całkowitego kosztu projektu.
  • Projekt musi rozpocząć się w 2026 roku.
  • Główny badacz musi posiadać co najmniej stopień doktora nauk medycznych.
  • W niniejszym konkursie wprowadzono wymóg bankowania materiału biologicznego w celu jego późniejszego wykorzystania do prowadzenia przyszłych badań naukowych lub badawczo-rozwojowych.

Osoby do kontaktu w Biurze Obsługi Badań:

Platforma_Otwartej_Nauki_ICM

Zapraszamy do rejestracji na zdalne szkolenie dotyczące korzystania z dwóch instytucjonalnych serwisów Uniwersytetu Warszawskiego

Podczas szkolenia omówione zostaną funkcje repozytoriów, rodzaje materiałów przeznaczonych do archiwizacji i udostępniania oraz proces deponowania zasobów w obu serwisach.

Termin: 28 kwietnia 2025 r. (poniedziałek), godz. 13:00–15:00

Szkolenie organizowane jest przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.

Szkolenia realizowane są w ramach działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa” programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Zespół Platformy Otwartej Nauki ICM UW

ABM Agencja Badań Medycznych konkurs

Otwarty konkurs na niekomercyjne badania kliniczne (ABM/2025/1)

Agencja Badań Medycznych ogłasza Otwarty konkurs na niekomercyjne badania kliniczne (ABM/2025/1).

Głównym celem Konkursu jest realizacja niekomercyjnych badań klinicznych dotyczących oceny produktów leczniczych. Do najważniejszych zadań w ramach Konkursu należy zwiększenie wiedzy o najbardziej optymalnych klinicznie terapiach w odniesieniu do szerokiego spektrum schorzeń, ze szczególnym uwzględnieniem chorób rzadkich, pediatrii i chorób układu nerwowego.

Projekty składane w ramach Konkursu muszą posiadać status niekomercyjnego badania klinicznego produktu leczniczego.

Nabór adresowany jest do podmiotów takich jak: uczelnie wyższe; federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki; PAN; instytuty naukowe PAN;  instytuty badawcze; międzynarodowe instytuty naukowe; Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; podmioty lecznicze dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych albo Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego; podmioty prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe, które podejmują możliwość realizacji projektów w postaci niekomercyjnych badań klinicznych.

Wnioski należy składać w języku polskim albo języku angielskim.

21 maja 2025 r. w godzinach 10.00-13.00 ABM planuje webinarium online dla potencjalnych Wnioskodawców.  https://www.abm.gov.pl/pl/trainings/126k139,Webinarium-dotyczace-zasad-ubiegania-sie-o-dofinansowanie-w-Otwartym-konkursie-n.html

Termin złożenia wniosku w ABM: do 30  czerwca 2025 r. do godz. 12:00.

W związku z warunkami Konkursu NBK (Regulamin):

Wnioskodawca, rozumiany jako Wnioskodawca jednopodmiotowy lub Lider Konsorcjum, może aplikować w Konkursie w ramach maksymalnie trzech Wniosków i jednocześnie aplikować w roli Konsorcjanta w nie więcej niż trzech Wnioskach, przy czym każdy z tych Wniosków musi dotyczyć innego Produktu leczniczego. Jeden podmiot może aplikować maksymalnie w sześciu Wnioskach z zachowaniem reguł wskazanych powyżej.

 (Regulamin Konkursu – pkt. 2.5 „Podmioty uprawnione do składania Wniosków).

W związku z powyższym, zostanie wprowadzona procedura wewnętrznego naboru wniosków, które zostaną złożone przez  Uniwersytet Warszawski do ABM. Termin wewnętrznej preselekcji wniosków zostanie podany wkrótce .

Więcej informacji: https://abm.gov.pl/pl/konkursy/aktualne-nabory-1/3013,Otwarty-konkurs-na-niekomercyjne-badania-kliniczne-ABM20251.html

Osoby do kontaktu w Biurze Obsługi Badań:

 

 

Doktorat wdrożeniowy – Programy Ministra Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło nabór na „Doktorat wdrożeniowy 2025”

Przedmiot programu

Przedmiotem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami, której efektem będzie wdrażanie w tych podmiotach wyników prowadzonej przez doktorantów działalności naukowej.

KOMUNIKAT MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 08 kwietnia 2025 r. o ustanowieniu programu pod nazwą „Doktorat wdrożeniowy 2025” i naborze wniosków:

https://www.gov.pl/web/nauka/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-o-ustanowieniu-programu-doktorat-wdrozeniowy-2025

  • Termin złożenia części I wniosku do dnia 31 maja 2025 r. w systemie OSF.
  • Termin złożenia części I wniosku w BOB – 23 maja 2025 r.

Do Biura Obsługi Badań należy złożyć PDF ostatecznej pełnej wersji wniosku z podpisami z Wydziału/Jednostki, tj.: Dziekana/Dyrektora + Pełnomocnika Kwestora oraz część A.

Wnioskodawca (UW) może złożyć nie więcej niż 30 wniosków. W związku z tym, pierwszeństwo złożenia wniosku będą miały osoby, których wnioski zostały wstępnie zaakceptowane przez Szkołę Doktorską UW.

Osoby do kontaktu w Biurze Obsługi Badań:

Repozytorium_danych_UW

Zdalne warsztaty z korzystania z instytucjonalnego repozytorium danych badawczych Uniwersytetu Warszawskiego – Dane Badawcze UW

Zapraszamy na zdalne warsztaty z korzystania z instytucjonalnego repozytorium danych badawczych Uniwersytetu Warszawskiego – Dane Badawcze UW (https://danebadawcze.uw.edu.pl/).
9 kwietnia 2025 r. (środa), godz. 10:30–12:30.
11 kwietnia 2025 r. (piątek), godz. 13:00–15:00.
Warsztaty będą podzielone na dwie części: omówienie procesu deponowania oraz ćwiczenia z deponowania danych badawczych. Materiały będą zapewnione przez organizatorów. Liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji:
acybulska@uw.edu.pl, tel. 22 874 94 59
ulotkaA4.png

Szkolenia organizowane są przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Szkolenia realizowane są w ramach działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa” programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Zespół Platformy Otwartej Nauki ICM UW