Po szczegółowej analizie oferty konkursowej Narodowego Centrum Nauki Rada NCN podjęła decyzję o wzbogaceniu konkursu OPUS o elementy charakterystyczne dla konkursu HARMONIA. W ramach konkursu OPUS będzie można, jak dotychczas, wnioskować o finansowanie projektów badawczych realizowanych zarówno bez współpracy międzynarodowej, jak i zakładające taką współpracę. Od początku działalności dążymy do tego, aby oferta konkursów na finansowanie badań podstawowych była jak najlepiej dopasowana do potrzeb i oczekiwań środowiska naukowego. Ogłaszany od 2011 r. konkurs HARMONIA przewidywał finansowanie projektów badawczych realizowanych we współpracy międzynarodowej, niepodlegających współfinansowaniu z zagranicznych środków. Ideą, która leżała u podstaw tego konkursu, było zachęcenie polskich zespołów badawczych do współpracy z partnerami z zagranicy. Na przestrzeni lat w związku z ciągłym poszerzaniem oferty konkursowej oraz włączaniem się NCN w szereg inicjatyw i programów międzynarodowych realizowanych w ramach współpracy dwu- lub wielostronnej, zasadność przeprowadzania konkursu HARMONIA znacząco zmalała. Zespoły naukowe mogą występować o środki na projekty badawcze planowane do realizacji we współpracy międzynarodowej w innych naszych konkursach, w tym w konkursach międzynarodowych dwu- i wielostronnych, a także w konkursie OPUS.
W związku z tym Rada NCN podjęła decyzję o rozszerzeniu zakresu konkursu OPUS i umożliwieniu finansowania w jego ramach projektów badawczych, które dotychczas były finansowane w konkursie HARMONIA. Od wrześniowej edycji tego konkursu naukowcy, niezależnie od etapu kariery naukowej, będą mogli również starać się o wsparcie finansowe badań realizowanych we współpracy międzynarodowej nawiązanej bezpośrednio z partnerem lub partnerami z zagranicznych instytucji naukowych, w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych ogłaszanych we współpracy dwu- lub wielostronnej albo projektów realizowanych przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Wnioskodawca będzie zobowiązany przedstawić we wniosku informacje o planowanej współpracy międzynarodowej oraz opisać korzyści z niej wynikające.
Zaletą konkursu OPUS jest możliwość finansowania projektów, w których można zaplanować zakup aparatury naukowo-badawczej o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 500 tys. zł, co było niemożliwe w konkursie HARMONIA. Dodatkowo OPUS stwarza większe możliwości w konstruowaniu zespołu badawczego. Kierownik projektu może otrzymywać wynagrodzenie etatowe ze środków projektu oraz angażować do pracy w zespole osoby ze stopniem naukowym doktora, studentów i doktorantów, a także partnerów z zagranicznych instytucji naukowych. W ramach konkursu można również finansować powiązane z realizacją projektu wyjazdy zagraniczne wykonawców oraz wydatki związane z pobytem w Polsce zagranicznych partnerów projektu, a także wizyty, konsultacje czy wyjazdy konferencyjne.
Źródło: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2019-04-29-poszerzenie-formuly-opus