Wykaz wydawnictw monografii naukowych – jak zgłosić wydawnictwo zagraniczne do oceny przez Komisję Ewaluacji Nauki celem ujęcia w wykazie?

W związku z pytaniami dotyczącymi możliwości zgłoszenia wydawnictw zagranicznych do oceny przez Komisję Ewaluacji Nauki (komunikat z dnia 8 grudnia 2020 r.), informujemy, że zgłoszenie wydawnictwa zagranicznego może zostać dokonane w sposób bezpośredni, przez samo wydawnictwo, jak też za pośrednictwem podmiotu systemu szkolnictwa wyższego i nauki, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.), co jest istotne w przypadku wydawnictw zagranicznych, które nie posiadają reprezentacji w Polsce.

Procedura przesłania zgłoszenia wydawnictwa zagranicznego za pośrednictwem podmiotu systemu szkolnictwa wyższego i nauki

Aby przesłać zgłoszenie, należy wyznaczyć osobę reprezentującą podmiot, która będzie technicznie odpowiedzialna za przesłanie w aplikacji Polska Bibliografia Naukowa (PBN) zgłoszenia wydawnictwa zagranicznego. Osoba ta, aby móc wypełnić formularz zgłoszenia wydawnictwa, będzie musiała zarejestrować konto w PBN oraz nabyć dedykowane uprawnienia systemowe.

Procedura rejestracji konta w PBN i nabywania uprawnień do wysłania zgłoszenia dotyczącego wydawnictwa zagranicznego nie różni się od procedury stosowanej dla wydawnictw polskich. Różny jest jedynie zakres informacji podawanych na etapie ubiegania się o nadanie uprawnienia. W przypadku wydawnictw zagranicznych, które nie posiadają reprezentacji w Polsce, osoba ubiegająca się o nadanie uprawnienia podaje w opisie zgłoszenia:

• nazwę wydawnictwa, które chce zgłosić – pod tą nazwą zostanie utworzony w PBN profil wydawnictwa. Ta nazwa będzie również widoczna przy wysyłaniu zgłoszenia dodania wydawnictwa do wykazu oraz  będzie prezentowana osobom oceniającym to zgłoszenie;
  • kraj, który jest siedzibą zgłaszanego wydawnictwa;
  • oświadczenie, że wydawnictwo nie ma siedziby w Polsce;
  • link do strony głównej wydawnictwa;
  • link do strony wydawnictwa ze wskazanym adresem jego siedziby;
  • nazwę podmiotu, który reprezentuje zgłaszający (zgłoszenie mogą dokonać tylko podmioty wymienione w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Należy również załączyć skan upoważnienia kierownika podmiotu, reprezentowanego przez zgłaszającego. Skan musi zawierać informacje, że kierownik upoważnia osobę ubiegającą się o uprawnienia do zgłoszenia wydawnictwa w imieniu podmiotu. Skan powinien zawierać: nazwę podmiotu, imię i nazwisko oraz login (adres email z systemu PBN) upoważnianej osoby, nazwę wydawnictwa, które osoba ta będzie zgłaszać, podpis kierownika podmiotu

Wszystkie informacje dotyczące procedury rejestracji konta i nabywania uprawnień oraz instrukcja dla użytkownika:

Po nadaniu uprawnienia, można rozpocząć prace nad formularzem zgłoszenia wydawnictwa do oceny. Informacje przedstawiane w zgłoszeniu wydawnictwa określono w komunikacie z dnia 8 grudnia 2020 r.

Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/wykaz-wydawnictw-monografii-naukowych–jak-zglosic-wydawnictwo-zagraniczne-do-oceny-przez-komisje-ewaluacji-nauki-celem-ujecia-w-wykazie