Od 4 czerwca do 8 lipca 2019 r. MNiSW prowadziło nabór wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Łącznie rozpatrzono 146 wniosków.
Wnioski oceniał zespół doradczy powołany zarządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dwóch ekspertów zewnętrznych, w tym jeden zagraniczny.
Po zakończonej ocenie wniosków, zespół doradczy przedłożył Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomendacje w sprawie wpisania strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Rekomendacje przewidywały umieszczenie na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej 65 najwyżej ocenionych przedsięwzięć.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przychylił się do rekomendacji zespołu.
Jednocześnie, mając na uwadze istniejące zobowiązania międzynarodowe rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjął decyzję o umieszczeniu na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej dodatkowych pięciu infrastruktur badawczych, które nie uzyskały pozytywnej rekomendacji zespołu.
Te infrastruktury to:
- CLARIN – Wspólne zasoby język i infrastruktura technologiczna;
- Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL;
- FAIR – Ośrodek Badań Antyprotonami i Jonami;
- Infrastruktura obrazowania biologicznego i bio-medycznego – Bio-Imaging Poland (BIPol);
- POL-OPENSCREEN – Polska Platforma Infrastruktury Skriningowej dla Chemii Biologicznej.
Łącznie na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej umieszczono zatem 70 strategicznych infrastruktur badawczych.
- Z dokumentem można zapoznać się tutaj.
Wszyscy wnioskodawcy ubiegający się o wpis strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej otrzymają do końca lutego 2020 r. formalną decyzję w sprawie wpisu bądź odmowy wpisu zgłaszanej infrastruktury na Mapę.