
Projekty badawcze w POL-on – aktualizacja danych kierownika projektu
Projekty badawcze w POL-on – aktualizacja danych kierownika projektu
Szanowni Państwo,
w związku z pojawiającymi się alertami przy osobach i publikacjach w Państwa podmiocie w SEDN, przesyłamy ponownie zestawienie komunikatów oraz najczęstszych przyczyn wyświetlania się ich w systemie.
Link do pobrania materiałów: Sankcje i alerty – przyczyny wyświetlania komunikatów w SEDN.
Mamy nadzieję, że załączone zestawienie pomoże zidentyfikować przyczyny pojawiających się alertów i sankcji i w uzasadnionych przypadkach skorygować dane źródłowe.
Przypominamy również o konieczności uzupełniania i weryfikacji danych na potrzeby ewaluacji działalności naukowej (15 stycznia 2022) w następujących modułach systemu POL-on:
Dane dotyczące ewaluacji działalności naukowej powinny zostać ostatecznie zweryfikowane najpóźniej do 17 stycznia 2022, natomiast okres od 18 stycznia do 31 stycznia powinien zostać przeznaczony na składanie oświadczeń kierownika podmiotu o zgodności danych.
Osoby, które chciałyby uzupełnić wiedzę z zakresu ewaluacji zapraszamy na szkolenia e-learningowe:
oraz zachęcamy do korzystania ze stron pomocy:
Z wyrazami szacunku
Ośrodek Przetwarzania Informacji — Państwowy Instytut Badawczy
POL-on powstaje w OPI PIB.
_____
System został zbudowany i jest utrzymywany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji — Państwowy Instytut Badawczy, który m.in. gromadzi i udostępnia aktualne informacje o polskiej nauce, prowadzi badania dotyczące działalności instytucji naukowych, jednostek szkolnictwa wyższego oraz organizacji wspierających transfer technologii, kompleksowo tworzy systemy informatyczne wspierające rozwój nauki i szkolnictwa wyższego.
Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień doktora uzyskany w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r.) lub którym stopień doktora zostanie nadany do 30 czerwca 2022 r. Okres 3 lat może zostać przedłużony o przerwy w karierze naukowej, szczegółowo określone w § 5 pkt 6 uchwały.
Dla kierownika projektu badawczego obowiązkowe jest zaplanowanie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu i innym niż podmiot, w którym kierownik projektu uzyskał stopień doktora. Kierownik projektu zobowiązany jest do zaplanowania i odbycia stażu zagranicznego trwającego od 3 do 6 miesięcy w zagranicznym ośrodku naukowym.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków. Informacje dotyczące wypełniania wniosków w systemie ZSUN/OSF można znaleźć tutaj.
Nabór wniosków do NCN w systemie ZSUN/OSF trwa do 15 marca 2022 r. do godziny 16:00.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową zawartą w niniejszym ogłoszeniu.
Czytaj więcej: https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/sonatina6
Procedura składania wniosków:
Obieg dokumentów na UW:
![]() |
Pobierają Państwo z osf elektroniczną wersję wniosku. Następnie prosimy o uzyskanie podpisów Kierownika Jednostki i Pełnomocnika Kwestora. ⇒ Jeśli Dziekan/Kierownik Jednostki ma podpis elektroniczny, podpisuje wniosek na 1-wszej stronie. ⇒ Jeśli nie ma podpisu elektronicznego – prosimy o załączenie skanu podpisanej przez niego 1-wszej strony wniosku lub po przesłanie e-maila, w którym Dziekan/Kierownik Jednostki wyraża zgodę na realizację projektu. Pełnomocnik Kwestora podpisuje się pod kosztorysem. |
![]() |
Do wniosku należy dołączyć pobrany z systemu z sekcji „Elektroniczna wysyłka” druk „Potwierdzenie złożenia wniosku – podmiot” – ten dokument podpisuje elektronicznie prof. dr hab. Zygmunt Lalak, Prorektor ds. badań |
![]() |
KOMPLET DOKUMENTÓW, tj.
prosimy przesłać do Biura Obsługi Badań tylko elektronicznie i w jednym e-mailu na adres BOB@adm.uw.edu.pl. |
![]() |
Następnie podpisane przez prorektora „Potwierdzenie złożenia wniosku – podmiot” zostanie wysłane na adres e-mailowy podany przez Państwa w sekcji KIEROWNIK (PI).
Plik należy załączyć do wniosku w systemie OSF w sekcji Elektroniczna wysyłka
|
![]() |
Proszę pamiętać o wysłaniu wniosku w systemie OSF PO UZYSKANIU PODPISÓW (przycisk Wyślij do NCN w sekcji Elektroniczna wysyłka) |
Minister Edukacji i Nauki, na podstawie art. 267 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630 i 2141), sporządził wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług
dla Nauki (system ZSUN/OSF) https://osf.opi.org.pl/ od 1 grudnia do 31 grudnia 2021 r.
Termin wewnętrzny składania wniosków to 20 grudnia 2021 r.
Składany wniosek powinien być zaakceptowany przez Dziekana/Kierownika Jednostki
i Pełnomocnika Kwestora na Wydziale.
Szczegółowe informację: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-na-temat-skladania-wnioskow-o-stypendia-ministra-wlasciwego-do-spraw-szkolnictwa-wyzszego-i-nauki-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-w-grudniu-2021-r
Do wniosku należy dołączyć skan pełnomocnictwa Prorektor UW ds. badań. W związku
z tym, przed rozpoczęciem uzupełniania formularza w systemie OSF, proszę wysłać prośbę
o przesłanie takiego dokumentu na adres anna.wawryszewicz@adm.uw.edu.pl
Obieg dokumentów na UW:
Informacji udziela:
mgr Anna Wawryszewicz
tel.: 22 55 24 216
e-mail: anna.wawryszewicz@adm.uw.edu.pl
Przedmiotem programu jest wspieranie prowadzenia przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, we współpracy z Prezesem Głównego Urzędu Miar, zwanego dalej „GUM”, badań naukowych lub prac rozwojowych w obszarach związanych z metrologią.
W ramach programu przewidziane jest wspieranie realizacji projektów służących podniesieniu poziomu zdolności badawczych instytucji metrologicznych, wzmocnieniu kapitału intelektualnego, zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki w strategicznych dla kraju obszarach, rozwojowi nowoczesnych technologii, stymulowaniu rozwoju metrologii, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska, energii oraz zaawansowanych technik pomiarowych, a także rozwoju technologii cyfrowych.
Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu:
Terminy:
Nabór wniosków w ramach programu trwa od dnia 2 listopada 2021 r. do dnia 23 grudnia 2021 r.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków i zasad uczestnictwa w programie zawarto w Komunikacie.
Informacje:
Informacje w sprawie programu uzyskać można w Departamencie Programów Naukowych i Inwestycji, e-mail: pum@mein.gov.pl.
Materiały
Więcej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/polska-metrologia
Informacja ws. raportów końcowych dla projektów realizowanych w konkursach ogłoszonych w dniu 15 marca 2019 roku (OPUS 17, PRELUDIUM 17, MOZART) oraz późniejszych
W związku z trwającymi w systemie OSF pracami nad modułem raportowym dla projektów badawczych Narodowe Centrum Nauki informuje, że formularze raportów końcowych będą udostępnione w systemie OSF 1 lutego 2022 r. Czas na złożenie raportów będzie wynosił 60 dni od dnia udostępnienia formularza.
Jednocześnie informujemy, że ewentualne środki niewykorzystane w trakcie realizacji projektów badawczych powinny zostać zwrócone do Centrum w terminie wynikającym z umowy (do 60 dni od dnia zakończenia realizacji projektu).
O dostępności formularzy raportów końcowych i terminie ich złożenia w konkursie MINIATURA 4 poinformujemy w późniejszym terminie. Zwrot ewentualnych środków niewykorzystanych w trakcie realizacji działania powinien nastąpić do 30 dni od daty zakończenia jego realizacji.
Źródło: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2021-11-02-informacja-ws-raportow-koncowych
W związku z trwającymi w systemie OSF pracami nad modułem raportowym dla projektów badawczych realizowanych w konkursach OPUS 17, PRELUDIUM 17, MAESTRO 11 i SONATA BIS 9, Narodowe Centrum Nauki informuje, że formularz raportu rocznego za rok 2020 w ww. konkursach będzie udostępniony w systemie OSF łącznie z formularzem raportu za rok 2021 (w formie jednego skumulowanego formularza raportu).
Planowany termin udostępnienia formularzy raportów dla projektów realizowanych w konkursach OPUS 17. PRELUDIUM 17, MAESTRO 11, SONATA BIS 9, OPUS 18, PRELUDIUM 18, SONATA 15, SONATINA 4, OPUS 19, PRELUDIUM 19, MAESTRO 12, SONATA BIS 10 – 1 lutego 2022 r.
Raporty roczne w ww. konkursach powinny być dostarczone do Narodowego Centrum Nauki do dnia 31 marca 2022 r.
Źródło: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2021-11-02-informacja-ws-raportow-rocznych-za-rok-2020
W 2020 roku przyjęliśmy „Politykę NCN dotyczącą otwartego dostępu do publikacji”. Instrukcję, która ten dokument doprecyzowuje, publikujemy właśnie na stronie.
NCN wspólnie z innymi europejskimi agencjami zrzeszonymi w organizacji Science Europe od lat angażuje się w zapewnienie otwartego dostępu do danych naukowych oraz publikacji, które są efektem badań finansowanych ze środków publicznych, w celu umożliwienia ich bezpłatnego wykorzystania przez naukowców, przedsiębiorców i szerokie grono odbiorców.
W roku 2018 podpisaliśmy Plan S. W maju 2020 roku przyjęliśmy „Politykę Narodowego Centrum Nauki dotyczącą otwartego dostępu do publikacji”. – Polityka zakłada, że w umowach, które są zawierane przez NCN od stycznia tego roku, publikacje ujęte w raportach końcowych będą musiały być opublikowane w otwartym dostępie – mówi dr Aneta Pazik-Aybar, główna specjalistka NCN ds. otwartej nauki. Zasady te obejmują wszystkie rodzaje publikacji z wyjątkiem monografii, rozdziałów w monografiach i recenzowanych utworów zebranych.
W opublikowanej właśnie „Instrukcji” wyjaśnione są m.in. najważniejsze pojęcia związane z otwartym dostępem oraz omówione rodzaje publikacji objętych obowiązkiem otwartego dostępu. Główni adresaci przewodnika – laureaci grantów NCN – znajdą w nim także bardzo szczegółowe informacje dotyczące m.in. licencji na jakich należy udostępniać prace oraz publikowania w wydawnictwach stosujących najwyższe standardy jakości i w najważniejszych międzynarodowych periodykach, takich jak Nature, Science i Cell.
– W obu tych dokumentach otwarty dostęp definiujemy bardzo konkretnie. Prowadzą one kierowników projektów krok po kroku, tak żeby dopełnili warunków, które wynikają z umowy z NCN i przyjętych przez nas zasad – mówi dr Pazik-Aybar.
Instrukcja. Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji
Źródło: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2021-10-28-instrukcja-open-access
Celem programu jest wsparcie polskich czasopism naukowych w realizacji strategii ich rozwoju obejmujących działania zmierzające do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, zwiększenia wpływu czasopism na rozwój nauki oraz utrzymania się czasopism w międzynarodowym obiegu naukowym.
Termin na składanie wniosków upływa:
Aby złożyć wniosek o przyznanie dotacji, należy:
Informacje o programie „Rozwój czasopism naukowych” dostępne są na stronie MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/rozwoj-czasopism-naukowych
Biuro Obsługi Badań udostępni Państwu następujące załączniki:
O kopię aktualnego wypisu z rejestru dzienników i czasopism, proszę się zwrócić do Sądu Okręgowego w Warszawie, VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy z pisemnym wnioskiem oraz uiścić opłatę sądową.
Wnioskodawca powinien przesłać do BOB:
oraz
Po uzyskaniu elektronicznego podpisu Rektora wniosek zostanie odesłany w celu dołączenia w systemie OSF i wysłania wniosku.
Prosimy o przesyłanie wniosków do:
Materiały
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/rozwoj-czasopism-naukowych
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on (https://legislacja.gov.pl/projekt/12350651/katalog/12812222#12812222) znosi wymóg rejestrowania elektronicznego identyfikatora naukowca ORCID (Open Researcher and Contributor ID) w systemie POL-on-PBN.
Jak wskazują dane, do tej pory co 4 osoba, której osiągnięcia podlegać będą ewaluacji jakości działalności naukowej, nie powiązała swojego konta ORCID z PBN lub nie posiada identyfikatora ORCID. Tak duża skala mogła niekorzystnie wpłynąć na wyniki ewaluacji, dlatego też zdecydowano o uniezależnieniu ewaluacji jakości działalności naukowej od faktu zaraportowania publikacji do ORCID.
Dotychczas, obecność publikacji na koncie ORCID autora była warunkiem uwzględnienia publikacji w procesie ewaluacji. Informacja o dopełnieniu obowiązku docelowo trafiała do Profilu Instytucji w PBN, czyli miejsca skąd dane są pobierane do aplikacji SEDN, w której przeprowadzona będzie ocena dorobku publikacyjnego.
Projektowane przepisy przewidują zniesienie obowiązku umieszczania publikacji w rejestrze ORCID, a Polska Bibliografia Naukowa (PBN), działająca w ramach Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, uznawana będzie za bazę, o której mowa w art. 265 ust. 11 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. bazę danych dostępną za pośrednictwem elektronicznego identyfikatora naukowca zgodnego z międzynarodowymi standardami.
Na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej wystarczającym będzie zaraportowanie publikacji do PBN.
Naukowcy nadal będą mieli możliwość logowania się do PBN za pomocą swojego numeru ORCID i będzie on widoczny w Profilu Autora w PBN.
Utrzymana zostanie również możliwość rejestrowania publikacji w ORCID, jednak od tej pory będzie to już tylko fakultatywne.
Szanowni Państwo,
w związku z informacja OPI – https://polon.nauka.gov.pl/informacje/aktualnosci/o/10/wdrozenie-funkcjonalnosci-migracji-danych-o-projektach-naukowych-z-pol-on-1/493800 mamy możliwość zaczytania danych o projektach.
Projekty, których nie ma w zbiorze danych POL-on 1 należy wprowadzić ręcznie.
UWAGA: Czym są projekty dotyczące upowszechniania nauki? Jakie są konsekwencje zaznaczenia tego pola w formularzu?
Interpretacja MEIN: Projekty dotyczące upowszechniania nauki, to projekty dotyczące organizacji konferencji, sympozjum, warsztatów naukowych albo np. wydania monografii. Ich głównym celem są działania popularyzujące i upowszechniające naukę. Z całą pewnością będą to projekty finansowane w ramach programów Społeczna Odpowiedzialność Nauki/Doskonała Nauka.
Projekty dotyczące upowszechniania nauki nie są uwzględniane w ewaluacji, gdyż nie są projektami badawczymi.
Źródło: https://polon.nauka.gov.pl/pomoc/faq-category/projekty/– na stronie znajdą Państwo również odpowiedzi na wiele pytań dot. wypełniania danych o projektach w POL-on:
Źródło: https://polon.nauka.gov.pl/pomoc/faq-category/projekty/
Poniższe pytania są umieszczone w kolejności chronologicznej. Najnowsze wpisy znajdują się na górze listy.
Rejestrujemy tylko projekty, na które uczelnia uzyskała finansowanie zewnętrzne. Projekty z Subwencji nie zaliczają się do takich projektów.
Stanowisko MEIN: Projekty finansowane z subwencji to projekty wewnętrzne podmiotu, natomiast (w zakresie projektów rejestrowanych w module Projekty naukowe) przyjęliśmy koncepcję, że sprawozdaje się projekty, na które podmiot uzyskał zewnętrzne finansowanie.
Wskazane usługi nie są projektami naukowymi. Usługi świadczone na zlecenie podmiotów spoza systemu szkolnictwa wyższego i nauki należy rejestrować w module Dane finansowe.
Zgodnie ze stanowiskiem MEIN w sprawie kwalifikacji przyznanych środków w ramach funduszy strukturalnych środki należy zarejestrować jako krajowe.
Interpretacja MEIN: Jeśli nie ma dokładnej daty, należy wpisać 31 grudnia ostatniego roku finansowania projektu.
Należy wpisać nazwę instytucji jaka była na umowie.
Niezależnie od tego czy jest się podmiotem współrealizującym, czy też liderem, całkowitą kwotę przyznaną na projekt – czyli dla wszystkich współrealizatorów wprowadzamy w części Instytucji finansującej, natomiast przydział środków dla poszczególnych współrealizatorów wprowadzamy w części podmiotów realizujących.
Interpretacja MEIN: W takim przypadku należy sprawozdać datę decyzji lub datę podpisania umowy.
Stanowisko MEIN: W module Projekty naukowe nie sprawozdaje się projektów dydaktycznych.
Zobacz także:
Jak rozumieć pojęcie „projekt naukowy”?
Według uznania jednostki.
Zobacz także:
Stanowisko MEIN: W polu jednostka finansująca należy podać nazwę instytucji, z którą podpisuje się umowę.
W sekcji dyscyplin należy określić % udziału każdej dyscypliny.
Zobacz także:
Stanowisko MEIN: Dyscyplina projektu nie musi wynikać z dyscyplin kierownika projektu. Tematyka projektu musi być merytorycznie związana z badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi prowadzonymi w ramach danej dyscypliny naukowej
Stanowisko MEIN: Lider konsorcjum wskazuje kierownika projektu, podmioty współrealizujące – kierowników zespołów badawczych.
Stanowisko MEIN: Projekt należy sprawozdać, jeśli jest się jego liderem lub podmiotem współrealizującym projekt.
(c.d. pytania) Czy należy wprowadzić wszystkie te projekty? Czy tylko te, które mają komponent badawczy? Co z projektami gdzie finansowana jest jedynie mobilność w celach badawczych, ale badania nie? Czy należy wprowadzać projekty zakwalifikowane typowo jako dydaktyczne, takie jak np. Erasmus, ale posiadające komponent badawczy?
Stanowisko MEIN: Co do zasady, powinno sprawozdawać się projekty badawcze. W module istnieje możliwość sprawozdawania również projektów mających na celu upowszechnianie nauki. Jeśli mobilność ma charakter upowszechniania nauki to taki projekt należy sprawozdać.
Projektów dydaktycznych nie sprawozdaje się w module Projekty naukowe.
Stanowisko MEIN: Jeśli umowa ramowa określa całość środków przyznanych na projekt, należy sprawozdać tylko dane z umowy ramowej, a także podać datę rozliczenia projektu wynikającą z ostatniej umowy szczegółowej.
MEIN nie udziela wytycznych w tym zakresie, pozostawiając tę kwestię do ustalenia wewnątrz podmiotu.
Tak, w formularzu podczytuje się nowa klasyfikacja dyscyplin.
Rozporządzenie nakłada obowiązek rejestracji „c) nazwy podmiotów współrealizujących projekt, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej„. Jeśli lider pochodzi z zagranicy, zaznaczamy to w odpowiednim atrybucie. Wprowadzanie danych dla podmiotów współrealizujących jest fakultatywne.
Jeśli wkład własny w obu umowach jest wskazany, wartości wykazujemy w obu rekordach.
Tak wprowadzamy wszystkie projekty niezależnie od tego czy jesteśmy liderem, czy też jesteśmy konsorcjantem. Każda Instytucja odpowiada za swoje dane.
Zobacz także:
Można wprowadzić podmiot gospodarczy. Dla takich podmiotów nie ma obowiązku wprowadzania informacji o dyscyplinach, taki podmiot nie podlega bowiem ewaluacji.
Obowiązek rejestracji projektów nie dotyczy tyko lidera. Dane nie są współdzielone. Obowiązek wprowadzenia danych współrealizatorów dotyczy „Nazwy współrealizujących projekt, mających siedzibę na terytorium RP”.
Korekty przyznanych środków dokonuje się za pośrednictwem akcji „Edytuj” odpowiednio w zakładkach Instytucji finansujących i Podmiotów realizujących projekt.
Nie wprowadzamy informacji o projektach, których realizacja rozpoczęła się przed 2017 rokiem.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia, podmiot współrealizujący projekt wprowadza informacje o kierowniku zespołu badawczego.
Zobacz także:
Czy Lider mógłby wykazać w POL-on również kierowników zespołów badawczych?
Tak. Obowiązek rejestracji projektów nie jest warunkowany udziałem w ewaluacji.
Nie.
Zobacz odpowiedź:
W zakładce „Instytucje finansujące” wprowadzamy informacje o środkach przyznanych przez podmiot finansujący wprowadzając środki przyznane na cały projekt. W tym przypadku podajemy w wartość ogółem, w tym wartości z podziałem na krajowe i zagraniczne.
W zakładce „Podmioty realizujące” wprowadzamy informacje o środkach przyznanych poszczególnym instytucjom realizującym projekt, tj.: środki ogółem, w tym środki krajowe i zagraniczne oraz dodatkowo wprowadzamy informacje o środkach własnych.
W danych podstawowych, środki ogółem w projekcie wyliczane są przez system na podstawie danych zawartych w zakładce instytucji finansujących oraz projektów współfinansowanych.
Rozporządzenie jasno wskazuje zakres do rejestracji:
„f) imiona i nazwisko oraz – jeżeli jest znany – numer ORCID:
– kierownika projektu oraz okres kierowania projektem – w przypadku podmiotu będącego liderem grupy podmiotów realizującej projekt,
– kierownika zespołu badawczego w tym podmiocie – w przypadku podmiotu współrealizującego projekt”.
Interpretacja MEIN: Co do zasady, w polu Instytucja finansująca wprowadzana jest nazwa instytucji, z którą podpisujemy umowę.
Zgodnie z komunikatem MEIN: Termin uzupełnienia danych w projektach naukowych został przedłużony do 15.01.2022 r.
Użytkownicy mają możliwość korygowania danych i zgodnie z zapisami rozporządzenia, mają na to czas 21 dni od momentu zaistnienia zdarzenia.
Nie, stypendium nie jest projektem badawczym.
IDUB to zwiększenie subwencji, a nie projekt badawczy sam w sobie. Inne projekty finansowane przez MNiSW/MEiN można jak najbardziej sprawozdawać.
Uzupełnić należy projekty, na realizację których zawarto umowę w 2017 r. lub później, (albo wydano decyzję w sprawie przyznania środków).
Można uzupełniać jedynie projekty dotyczące upowszechniania nauki. Projekty inwestycyjne sprawozdawać się będzie w module „Inwestycje” (po udostępnieniu modułu w POL-on 2.0).
W opisywanym przypadku, lidera należy oznaczyć jako podmiot nietworzący system szkolnictwa wyższego i nauki.
Odpowiedź MEIN: W systemie wskazuje się jedynie nazwy podmiotów współrealizujących projekt, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podmioty zarejestrowane w POL-on, to podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, Podmioty spoza bazy traktuje się jako nietworzące system szkolnictwa wyższego i nauki (mogą tworzyć, ale nie jest to potwierdzone).
Interpretacja MEIN: W module Projekty naukowe wskazuje się jedynie kierownika zespołu lub kierownika zespołu badawczego. Członkowie zespołu nie podlegają rejestracji.
Interpretacja MEIN: Pytanie „Czy lider grupy podmiotów realizującej projekt jest podmiotem należącym do systemu szkolnictwa wyższego i nauki” dotyczy „polskiego” systemu szkolnictwa wyższego i nauki. W opisanym przypadku należy udzielić odpowiedzi „Nie”.
Nie, w module projekty naukowe nie będą wprowadzane informacje o opisie efektów.
Interpretacja MEIN: Tryb konkursowy, to tryb, w którym w określonym terminie składa się wnioski (nie jest to więc nabór ciągły), a instytucja finansująca wybiera najlepsze do sfinansowania.
Interpretacja MEIN: Należy wprowadzić wszystkie projekty, niezależnie od źródła finansowania.
Interpretacja MEIN: Projekty dotyczące upowszechniania nauki, to projekty dotyczące organizacji konferencji, sympozjum, warsztatów naukowych albo np. wydania monografii. Ich głównym celem są działania popularyzujące i upowszechniające naukę. Z całą pewnością będą to projekty finansowane w ramach programów Społeczna Odpowiedzialność Nauki/Doskonała Nauka.
Projekty dotyczące upowszechniania nauki nie są uwzględniane w ewaluacji, gdyż nie są projektami badawczymi.
Według interpretacji MEIN: Język polski jest językiem urzędowym. W systemie można wprowadzić nazwy własne w języku obcym jeśli nie podlegają tłumaczeniu.
W przypadku projektów naukowych, tytuł oraz streszczenie w języku polskim są polami obowiązkowymi. Tytuł i streszczenie w języku angielskim są polami fakultatywnymi.
Dane dotyczące projektów naukowych wprowadzamy na podstawie umowy w jej pierwotnym brzmieniu.
Informacje należy aktualizować po każdej zmianie wynikającej z innych dokumentów np. aneksu. Dane które mogą się zmienić w związku z aneksem to np. data zakończenia projektu, wielkość przyznanych środków, zmiana partnera itp.
Zobacz pytanie:
Według interpretacji MEIN: W polu „Data przyznania – Data zawarcia umowy lub Data decyzji” należy wprowadzić dane na podstawie umowy/decyzji w jej pierwotnym brzmieniu.
Inne dane powinno się zaktualizować zgodnie z informacjami z aneksu.
Interpretacja MEIN: Wszystkie wartości powinny być podane w złotych. Obcą walutę należy przeliczyć po kursie z dnia poprzedzającego dzień roboczy podpisania umowy lub wydania decyzji o finansowanie z bazy NBP.
Jest to data faktycznego jego zakończenia, nie wliczając w to okresu rozliczenia projektu.
To wszystko zależy od rodzaju projektu, bo każda instytucja finansująca może mieć inne zasady. Najwłaściwszą datą byłaby data pisma informującego o przyjęciu rozliczenia. Jeśli nie ma takiego pisma, należy posłużyć się inną datą, np. data zwrotu niewykorzystanych środków.
W systemie nie ma walidacji na wymienione pole, jego wymagalność opiera się tylko i wyłącznie na zapisach rozporządzenia.
Według interpretacji MEIN: Co do zasady, w systemie wprowadza się wcześniejszą datę.
Data rozpoczęcia realizacji projektu powinna wynikać bezpośrednio z zapisów zawartych w umowie na finansowanie lub innym dokumencie. Zakłada się, że jest to faktyczna data rozpoczęcia projektu.
Ogólna definicja projektu naukowego wynika bezpośrednio z zapisów rozporządzenia ds. POL-on § 5 ust. 3 pkt 8) informacje o realizowanych projektach w zakresie badań naukowych, prac rozwojowych lub upowszechniania nauki.
Dane o działalności naukowej instytucji (tj. projekty) należy aktualizować w ciągu 21 dni od dnia zaistnienia zmiany.
Dane o przychodach z komercjalizacji wyników działalności naukowej lub know-how związanego z tymi wynikami należy aktualizować do dnia 15 stycznia następnego roku, według stanu na dzień 31 grudnia.
(Podstawa prawna: § 12 ust. 1 pkt 2 a) i c) rozporządzenia ws. POL-on.)
Należy pamiętać , że dane te są gromadzone również na potrzeby ewaluacji.
Życzymy wiele cierpliwości.
Uprzejmie przypominamy, że w systemie OSF można składać wnioski o przyznanie środków finansowych na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej, stanowiska badawczego (SPUB) lub specjalnej infrastruktury informatycznej (SPUBi).
Termin na składanie wniosków upływa:
Aby złożyć wniosek o przyznanie dotacji, należy:
W sekcji OSOBA PRZYGOTOWUJĄCA WNIOSEK należy wpisać dane prof. dr hab. Zygmunta Lalaka, Prorektora UW ds. badań.
Uprzejmie prosimy o zaznaczenie właściwego sposobu przesyłki:
W sekcji Kierownik podmiotu:
Wnioskodawca powinien przesłać do BOB:
oraz
Po uzyskaniu elektronicznego podpisu Rektora wniosek zostanie odesłany w celu dołączenia w systemie OSF i wysłania wniosku. Prosimy o przesyłanie wniosków do:
lub
|
Wnioski, które nie wpłyną do Ministerstwa w terminie do dnia 31 sierpnia 2021 r., pozostaną bez rozpoznania.
Materiały
Laureaci piątej edycji SONATINY przyjrzą się różnorodnym zagadnieniom badawczym.
Po zakończeniu realizacji grantów naukowcy będą mogli starać się o finansowanie projektów w konkursie SONATA dla bardziej doświadczonych doktorów, czy SONATA BIS, który umożliwia utworzenie nowego zespołu badawczego.
Polityka otwartego dostępu – Open Access
Zgodnie z przyjętą przez Narodowe Centrum Nauki polityką otwartego dostępu (Open Access), wyniki przeprowadzonych w ramach konkursów NCN badań zostaną upowszechnione za pomocą różnych ścieżek publikacyjnych. Będą to spełniające określone warunki czasopisma i platformy otwartego dostępu. Dzięki temu efekty realizacji projektów będą mogły zostać wykorzystane przez społeczeństwo w sposób natychmiastowy i bezpłatny.
Źródło: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2021-08-05-ogloszenie-wynikow-konkursu-sonatina-5
Komisja Ewaluacji Nauki przyjęła dokument pn. „Podręcznik dla ekspertów oraz dla ewaluowanych podmiotów w zakresie opisu wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki”.
Celem autorów prezentowanego Podręcznika jest przedstawienie założeń, definicji oraz zasad oceny wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, która zostanie przeprowadzona przez Komisję Ewaluacji Nauki w ramach instytucjonalnej ewaluacji jakości działalności naukowej w 2022 r.
Podręcznik kierowany jest w szczególności do kadry zarządzającej podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, odpowiedzialnej za przygotowanie opisów wpływu społecznego oraz do ekspertów, którzy zostaną powołani przez Ministra Edukacji i Nauki na wniosek Przewodniczącego Komisji Ewaluacji Nauki do oceny opisu wpływu społecznego.
Podręcznik dostępny jest na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki, w zakładce dedykowanej Komisji Ewaluacji Nauki:
Uprzejmie informujemy, że w dniu 22 lipca 2021 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał komunikat w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe.
Nowy, rozszerzony wykaz obejmuje 815 wydawnictw: 779 wydawnictw na poziomie I (80 pkt) i 36 wydawnictw na poziomie II (200 pkt).
Uprzejmie przypominamy, że w systemie OSF można składać wnioski w sprawie przyznania środków finansowych na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową.
Termin na składanie wniosków upływa:
Aby złożyć wniosek o przyznanie dotacji, należy:
W sekcji OSOBA PRZYGOTOWUJĄCA WNIOSEK należy wpisać dane Rektora Lalaka:
W sekcji WNIOSKODAWCA:
Uprzejmie prosimy o zaznaczenie właściwego sposobu przesyłki:
Wnioskodawca powinien przesłać do BOB:
oraz
Po uzyskaniu elektronicznego podpisu Rektora wniosek zostanie odesłany w celu dołączenia w systemie OSF i wysłania wniosku. |
Aby złożyć wniosek o przyznanie dotacji, należy:
Uwaga: Po wybraniu opcji „Podpis cyfrowy” należy:
Wnioskodawca powinien przesłać do BOB:
oraz
Prosimy o przesyłanie wniosków do:
Podczas załączania pliku System zweryfikuje poprawność techniczną podpisu i prezentuje dane osób, które podpisały wniosek. Osoba, która składa kwalifikowany podpis elektroniczny ponosi odpowiedzialność zgodnie z przepisami w Dz.U. 2016 poz. 1579 tj. Dz.U. 2019 poz. 162. W przypadku gdy załączony zostanie plik, którego podpis jest nieprawidłowy lub podpisany plik nie jest tym, który był jako ostatni wygenerowany z systemu (weryfikacja niejednoznaczna), wówczas nie będzie możliwe wysłanie wniosku do Ministerstwa.
Wniosek uznaje się za wysłany, gdy jego status w systemie ZSUN/OSF ma status „wysłany”. Sprawdzenie czy operacja wysłania wniosku została poprawnie zakończona, jest obowiązkiem wnioskodawcy.
Cel
Celem nowego programu Ministra Edukacji i Nauki jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych instytucji działających na rzecz upowszechniania nauki. Dofinansowaniem w wysokości od 100 tys. do 2 mln zł mogą zostać objęte projekty stawiające na współpracę instytucji naukowych z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i otoczeniem gospodarczym
Trzy filary
Program obejmuje wsparcie finansowe projektów w trzech filarach:
Dla kogo
W ramach programu Nauka dla Społeczeństwa dofinansowanie na realizację projektów, mogą uzyskać uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe działające na terytorium RP, Centrum Łukasiewicz oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polska Akademia Umiejętności, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, inne podmioty prowadzące działalność naukową oraz inne jednostki działające na rzecz upowszechniania nauki.
Nabór wniosków
Nabór wniosków do programu zostanie otwarty w sierpniu 2021 r. i będzie prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski będzie można składać przez Zintegrowany System Usług dla Nauki − Obsługa Strumieni Finansowania (OSF) na stronie osf.opi.org.pl.
Wnioskodawca może złożyć nie więcej niż 4 wnioski w każdym roku kalendarzowym
Materiały
Wewnętrzna procedura składania wniosków:
W terminie do 10 września 2021 br. należy przesłać na adres: bob@adm.uw.edu.pl wersję roboczą wniosku (wydruk z osf – BEZ ZAŁĄCZNIKÓW!) podpisaną przez:
Wnioski przesłane po terminie nie będą podlegały ocenie.
Wydział/Jednostka może złożyć w podanym terminie tylko 1 wniosek.
Wyboru wniosków do złożenia przez Uniwersytet Warszawski dokona komisja pod przewodnictwem Prorektora ds. badań w terminie 21 dni od zakończenia wewnętrznego naboru.
Wydział/Jednostka, która uzyska zgodę komisji na złożenie wniosku zostanie poinformowana pocztą elektroniczną przez Biuro Obsługi Badań.
W Biurze Obsługi Badań programem będzie zajmowała się Pani Joanna Kukawka, tel. 22 55 24 211; e-mail: Joanna.Kukawka@adm.uw.edu.pl
Ruszyły kolejne edycje konkursów MAESTRO i SONATA BIS, w których można składać wnioski o finansowanie pionierskich projektów z zakresu badań podstawowych oraz projektów mających na celu powołanie nowego zespołu naukowego. Do rozdania jest 170 mln zł.
Nabór wniosków w systemie ZSUN/OSF trwa od 21 czerwca do 15 września 2021 r. do godziny 16:00 (do 8 września w BOB). Szczegółowe informacje na temat konkursów znajdują się w ogłoszeniach MAESTRO 13 i SONATA BIS 11 opublikowanych na stronie Narodowego Centrum Nauki.
Ogłoszenie konkursu MAESTRO 13
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłasza konkurs MAESTRO 13 na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy i których efektem mogą być odkrycia naukowe.
W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Środki finansowe przeznaczone na realizację projektów badawczych w ramach konkursu MAESTRO 13 to 20 mln zł.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl zgodnie z procedurą składania wniosków. Zasady składania wniosków wyjaśnione są w Wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie MAESTRO 13 w systemie ZSUN/OSF.
Nabór wniosków w systemie ZSUN/OSF trwa od 21 czerwca do 15 września 2021 r. do godziny 16:00.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową zawartą w niniejszym ogłoszeniu.
Instrukcja przygotowania wniosku jest dostępna tutaj.
Więcej: https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/maestro13
Ogłoszenie konkursu SONATA BIS 11
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłasza konkurs SONATA BIS 11 na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym. Konkurs skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Uwaga! We wniosku w konkursie SONATA BIS jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która jest wskazana jako kierownik projektu we wniosku złożonym w konkursie OPUS dla którego decyzja dotycząca finansowania nie stała się ostateczna. Warunek ten nie dotyczy kierowników projektów we wnioskach OPUS LAP.
Środki finansowe przeznaczone na realizację projektów badawczych w ramach konkursu SONATA BIS 11 to 150 mln zł.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl zgodnie z procedurą składania wniosków. Zasady składania wniosków wyjaśnione są w Wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie SONATA BIS 11 w systemie ZSUN/OSF.
Nabór wniosków w systemie ZSUN/OSF trwa od 21 czerwca do 15 września 2021 r. do godziny 16:00.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową zawartą w niniejszym ogłoszeniu.
Instrukcja przygotowania wniosku jest dostępna tutaj.
Więcej: https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/sonata-bis11
Poniżej przedstawiamy procedurę składania wniosków:
Obieg dokumentów na UW:
![]() |
Pobierają Państwo z osf elektroniczną wersję wniosku. Następnie prosimy o uzyskanie podpisów Kierownika Jednostki i Pełnomocnika Kwestora. ⇒ Jeśli Dziekan/Kierownik Jednostki ma podpis elektroniczny, podpisuje wniosek na 1-wszej stronie. ⇒ Jeśli nie ma podpisu elektronicznego – prosimy o załączenie skanu podpisanej przez niego 1-wszej strony wniosku lub po przesłanie e-maila, w którym Dziekan/Kierownik Jednostki wyraża zgodę na realizację projektu. Pełnomocnik Kwestora podpisuje się pod kosztorysem i odsyła Państwu skan. |
![]() |
Do wniosku należy dołączyć pobrany z systemu z sekcji „Elektroniczna wysyłka” druk „Potwierdzenie złożenia wniosku – podmiot” – ten dokument podpisuje elektronicznie prof. dr hab. Zygmunt Lalak, Prorektor ds. badań |
![]() |
KOMPLET DOKUMENTÓW, tj.
prosimy przesłać do Biura Obsługi Badań tylko elektronicznie i w jednym e-mailu na adres BOB@adm.uw.edu.pl. |
![]() |
Następnie podpisane przez prorektora „Potwierdzenie złożenia wniosku – podmiot” zostanie wysłane na adres e-mailowy podany przez Państwa w sekcji KIEROWNIK (PI).
Plik należy załączyć do wniosku w systemie OSF w sekcji Elektroniczna wysyłka
|
![]() |
Proszę pamiętać o wysłaniu wniosku w systemie OSF PO UZYSKANIU PODPISÓW (przycisk Wyślij do NCN w sekcji Elektroniczna wysyłka) |
Szanowni Państwo,
poniżej przedstawiamy procedurę dotyczącą postępowania z umowami START FNP.
Stypendysta:
Następnie Stypendysta przekazuje do BOB 3 egzemplarze podpisanej przez siebie i władze Jednostki umowy w celu naniesienia podpisu prof. dr hab. Zygmunta Lalaka, Prorektora UW ds. badań.
Biuro Obsługi Badań przekazuje umowę do FNP.