Aktualne informacje dotyczące programów publikowania otwartego (Open Access) w ramach krajowych umów licencyjnych

Szanowni Państwo,

poniżej udostępniamy aktualne informacje BUW dotyczące programów publikowania otwartego (Open Access) w ramach krajowych umów licencyjnych, z których mogą korzystać autorzy afiliowani na Uniwersytecie Warszawskim:

  • Springer – program został uruchomiony 28 kwietnia 2025 r. z pulą 1378 artykułów na rok. Z programu mogą skorzystać artykuły przyjęte do publikacji po tej dacie. Wydawca nie przewiduje możliwości objęcia programem artykułów przyjętych wcześniej.

  • Elsevier – planowane uruchomienie programu nastąpi 6 maja 2025 r. Do programu będą kwalifikowane artykuły przyjęte do publikacji po podpisaniu nowej umowy, niezależnie od daty ich wysłania do czasopisma. Retroaktywacja nie będzie możliwa.

  • Taylor & Francis – program ma zostać wznowiony około 30 kwietnia 2025 r. z pulą 137 artykułów na cały rok. Oczekiwane jest szybkie wyczerpanie dostępnej puli. Program nie obejmuje artykułów przyjętych przed jego uruchomieniem.

  • Oxford University Press – wznowienie programu spodziewane jest w dniu 10 maja 2025 r.

  • Cambridge University Press – aktualnie trwa procedura przetargowa związana z nowym zamówieniem na dostęp do czasopism i publikowanie otwarte.

Prosimy o przekazywanie powyższych informacji autorom zainteresowanym publikowaniem w modelu Open Access. W razie potrzeby dodatkowych szczegółów zachęcamy do kontaktu z  administratorką kont publikacyjnych na UW – Karoliną Minch (email: oa.buw@uw.edu.pl) lub korzystania z serwisu Wirtualnej Biblioteki Nauki: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/, gdzie znajdą Państwo aktualne informacje.

Od 1 maja 2025 Uniwersytet Warszawski zapewni swoim pracownikom i doktorantom dostęp do Scopus AI.

Narzędzie wspomaga proces badań naukowych w oparciu dane z bazy Scopus (Elsevier). Wykorzystuje duży model językowy (LLM) do generowania odpowiedzi na pytania badawcze na podstawie publikacji naukowych znajdujących się w Scopus. Odpowiedzi zawierają linki do źródeł, cytowania i streszczenia tematu. Scopus AI może przygotować przegląd literatury na dany temat, wskaże wiodących autorów, kluczowe publikacje i zidentyfikuje aktualne trendy w badaniach.
Scopus AI będzie dostępne do 31 grudnia 2025

Posted in Informacje, Krajowe projekty badawcze, Wiadomości.